Nasze oszczędności możemy również zainwestować w nieruchomości. W porównaniu do oszczędzania na lokatach czy choćby obligacjach gdzie zarabiać możemy już tak naprawdę od 100 zł w przypadku tych drugich, to tu musimy dysponować sporą gotówką.

Tą formę oszczędzania możemy podzielić na:

Tu oczywiście możemy się wesprzeć kredytem hipotecznym ale jak pokazał nam rok 2022 nie koniecznie może być dobrym rozwiązaniem. Przypomnijmy że przez rekordową inflację dochodzącą do 17,9 % RPP zmuszona była podnosić w szybkim tempie stopy procentowe co z kolei spowodowało podniesienie naszych rat kredytów. W wielu przypadkach nasze zobowiązania dla banków wzrosły dwu krotnie co w przypadku obliczania naszej stopy zwrotu z inwestycji w nieruchomości wręcz wywróciło ją do góry nogami. Z zysków zaczęliśmy liczyć straty. Cieszyło to oczywiście posiadaczy obligacji indeksowanych inflacją ale już nie koniecznie posiadaczy dużych kredytów czy słabo oprocentowanych lokat. Banki nie chętnie podnosiły oprocentowanie lokat zdecydowanie lepiej im wychodziło podnoszenie oprocentowanie kredytów.

Tu również potrzebujemy sporego zaplecza finansowego. Ceny gruntów z roku na rok drożeją z wyjątkiem pewnych zawirowań, (min pękające bańki napompowanych cen).